O hodowli słów kilka...

Awatar użytkownika
Deuter
Administrator
Kontaktowanie:

O hodowli słów kilka...

Postautor: Deuter » 10 mar 2016, 15:18

Witam :)
Informacje te nie są pełne, ale z czasem będę je uzupełniał. Także mogę się czasem pomylić :)
Wstęp:
Królową najlepiej złapać na początku wiosny, gdy zaczną budować gniazda. Jeśli jest gdzieś w pobliżu stara szopa, strych to najlepszym wyjściem jest zdobycie królowej z zalążkiem gniazda. Dla czego nie łapać już po jakiejś chwili latających matek? Otóż z tego co zauważyłem, gdy królowa ma już własne gniazdo to jest o wiele trudniej (jeśli nawet nie niemożliwe) ,,zmusić'' ją do zbudowania nowego gniazda w osarium.
Osarium: Tu jest kwestia chyba najważniejsza, ponieważ to od wymiarów osarium zależy jak komfortowo będzie osom. Jakie wymiary powinny być, tego jeszcze nie wiem, ale można przyjąć że nie mniejsze niż 20cm na 20cm i 20cm wysokości. Oczywiście wentylacja nie zaszkodzi. Dobrze też, gdyby miało otwór który będzie można otworzyć gdy os będzie już kilka, aby udostępnić im wylot na dwór.
Wolność: Czytając powyższe zastanawialiście się pewnie dla czego dopiero po pewnym czasie udostępniamy wylot. Otóż, gdy mamy samotną królową to mamy tylko ją, i chyba bezpieczniej jest poczekać aż pojawią się robotnice które to będą latać zamiast królowej i w razie czego stracimy tylko je a nie królową. :)
Pokarm: Jako pokarm, dobrze nadaje się miód pszczeli i jakieś owady jako białko. Dobre są muchy które stanowią 90% ich diety. :) Można też próbować jakieś mięso, i inne owady. :)
Budulec: Kwestia budulca dla samotnej królowej. Dobrze jest dać jej kilka rodzajów drewna (suche, świeże, spróchniałe itp.) wtedy sobie wybierze.
UWAGA!: Ważna kwestia. Mianowicie niech was ręka boska chroni aby nie dawać im drewna impregnowanego, które to najzwyczajniej w świecie je zabije. Impregnat do drewna jest trujący dla os, które to często z takiego drewna zeskrobują materiały na gniazdo.

No, myślę że tyle wystarczy, jeśli wpadnie mi coś jeszcze do głowy to uzupełnię :)
Pozdrawiam.
Admin pozdrawia ;)

Wróć do „Klecanka pospolita-Polistes gallicus”